снимка: Viasat Nature
На 11 април, петък, от 21:00 ч., Viasat Nature ще покаже премиерно завладяващия документален филм „Нашествие на акули в пристанището на Сидни“. Филмът отвежда зрителите в тъмните дълбини на пристанището на Сидни, където Пол Де Гелдер – бивши военноморски водолаз и оцелял след нападение от акули – и Мадисън Стюарт, известна като „момичето акула“, се опитват да разгадаят мистерията зад скорошните нападения от акули на това емблематично място. Това е нещо повече от пътешествие в океана – това е емоционална история за смелостта, характера и крехкото равновесие между човека и дивата природа.
Обратно на мястото на кошмара
Пол де Гелдер се завръща в родния си град Сидни, след като вълна от нападения на акули разтърсва града. В продължение на повече от десетилетие това оживено пристанище се радва на деликатна хармония между човека и акулата, но през януари 2024 г. този мир е нарушен, когато млада жена е нападната от бича акула, докато плува вечерта. Този инцидент е само началото – според Международното досие за нападения от акули (ISAF) през 2024 г. в света е имало 47 непровокирани нападения от акули, които са довели до 4 смъртни случая. Макар че това е под 10-годишната средна стойност от 70 нападения годишно, бичите акули остават сред най-честите извършители.
Де Гелдер, който е загубил ръка и крак при нападение от акула в същото пристанище през 2009 г., ще се гмурне в така наречения „триъгълник на бичата акула“ – района между Операта в Сидни, Кирибили и бившата му военноморска база – за първи път след преживяното. Той е придружаван от Мадисън Стюарт, страстен защитник на акулите. Мисията им е ясна: да открият каква е причината за това нашествие. Дали това са промените в околната среда, поведението на акулите или човешката дейност?
Рекорди за агресивност: Бичи акули водят в класацията
Бичата акула, известна още като акула Замбези, се смята за един от най-опасните за хората видове. През 32-те години на „Седмицата на акулите“ бичите акули се появяват в 9,6 % от епизодите, посветени на нападения, като отстъпват само на големите бели акули (18,4 %) и тигровите акули (12,2 %). Въпреки това те се смятат за най-агресивните към хората. Защо е така?
Тяхната уникална способност да се развиват както в солена, така и в сладка вода (особеност, известна като euryhalinity) им позволява да навлизат в населени с хора райони като устията на реки, естуари и дори езера. Те са били забелязани на 4200 км по течението на Амазонка и на 1200 км по течението на Мисисипи.
Данните на ISAF показват, че бичите акули са причина за значителна част от нападенията в крайбрежните води, а през 2024 г. те са били основният виновник в случаите, когато видът е могъл да бъде идентифициран. С мощни челюсти, масивни тела (достигащи до 3,5 м и над 600 кг) и нива на тестостерон при женските, по-високи от тези на мъжките слонове по време на брачния сезон, тези акули са непредсказуеми и страховити. Въпреки че присъствието им в пристанището на Сидни не е новост, последните събития показват промяна в поведението им.
Мисия в дълбините
Освен „триъгълника на бичите акули“ документалният филм разглежда и залива Елизабет, мястото на нападението през 2024 г., както и водите край плажа Бонди, където през 2022 г. голяма бяла акула отне живота на плувец. Тези места се намират по „магистралата на акулите“ – миграционен маршрут, използван от бичи, тигрови и големи бели акули, както и мако и застрашената пясъчна тигрова акула. Пол и Мадисън проучват дали зоната на нападение на бичите акули се разширява или други видове се превръщат в заплаха.
Кулминацията на филма е вълнуваща експедиция за намиране на изчезнал фотоапарат, който може да съдържа важни кадри. В тъмнината на Порт Джаксън, заобиколени от акули, Пол и Мадисън се разделят. Ще успеят ли да се измъкнат от тази опасна ситуация и да намерят отговорите, които търсят, или пристанището ще причини още една трагедия? Развръзката ви очаква.
Акулите отблизо: Факти и числа
Нападения в Австралия: Австралия е на второ място в света по нападения от акули (след САЩ). През 2024 г. не са регистрирани инциденти с фатален край, но бичите акули и големите бели акули продължават да доминират в статистиката.
Данни в световен мащаб: От 1580 г. насам ISAF е потвърдила 6 764 непровокирани нападения от акули в световен мащаб, като приблизително 15% от тях се приписват на бичи акули.
Интересен факт: Бичите акули често ловуват в мътни води, което увеличава риска от погрешна идентификация, при която човек може да бъде сбъркан с плячка.
Защо да го гледате
„Нашествие на акули в пристанището на Сидни“ е нещо повече от вълнуващ документален филм – това е възможност да видите акулите в нова светлина. Съчетавайки личен опит с научно любопитство, Пол Де Гелдер и Мадисън Стюарт представят смесица от емоции, прозрения и размисъл за мястото на човечеството в екосистемата. Безмилостни убийци ли са акулите или пазители на океаните, които трябва да разберем по-добре?
Не пропускайте премиерата на 11 април в 21:00 по Viasat Nature с повторения на 13 април в 17:05 ч. и на 28 април в 20:15 ч. Потопете се в тази история и открийте какво се крие под повърхността на пристанището в Сидни. Това е приключение, което може да промени начина, по който гледате на тези впечатляващи същества!