Фотограф на гала спектакъла в Пловдив – Александър Томпсън
Артисти от майсторските класове на Райна Кабиаванска в Нов български университет представиха спектакъл на световно ниво в Античния театър в Пловдив в чест на своята Маестра.
На 15 септември, по покана на фестивала Опера Опън и в партньорство с Нов български университет, с подкрепата на посолството на Италия в България, седем международно известни артисти от Школата на Райна Кабаиванска изпълниха вдъхновяваща програма, проследяваща основни моменти от кариерата на българското сопрано. Майсторският клас на Райна Кабаиванска и НБУ, създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, Изпълнителен директор и член на Настоятелството на НБУ, отдавна се е превърнал в институция с международен авторитет, поставяща София на световната оперна карта. Доказа го и със спектакъла в Античния театър, който се превърна в блестящ акцент в юбилейната година на Райна Кабаиванска.
Александрина Михайлова, Бая Саганелидзе, Вероника Симеони, Мила Михова, Рейналдо Дроз, Тони Незич и София Соловий преведоха публиката на Античния театър през вдъхновяващо музикално пътешествие, което премина през Ла Скала, Ковънт Гардън, Метрополитън опера, Виенската опера, Парижката опера, Театро Реал в Мадрид и много други сцени, в които славата на Кабаиванска живее.
„Излязох на сцената с мисълта да накарам маестрата да се гордее с мен и да бъде щастлива“, сподели Рейналдо Дроз, чийто дует с Александрина Михайлова от операта „Бохеми“ покори още в първите минути на спектакъла публиката в Античния театър.
„Ние пяхме за нашата обичана маестра, пяхме в нейна чест. Въпреки дъжда и студа публиката остана до край и ни подкрепяше с цялата си любов. Какво може повече да иска един артист? Всичко беше магично. Може би дъждът беше като катарзис, който изчисти всички ни и ни помогна да се доближим до вдъхновението в най-невинната му форма. Успяхме да се обединим в името на изкуството и подарихме този спектакъл на публиката в чест на човека, който ни научи да ценим изкуството, който ни научи да обичаме, който винаги е до нас и ни вдъхновява, подкрепя и обича – Маестра Райна Кабаиванска.“, разказва развълнувано Александрина Михйалова, блестящата нова надежда на българската оперна традиция, вече с дебюти в Ла Скала и Парижката опера.
С първите аплодисменти дойдоха и първите капки дъжд.
„Със сигурност дъждът и студът бяха най-трудните неща, с които трябваше да се преборим! Но ние се справихме! И всички бяхме щастливи, че сме част от това вълнуващо красиво събитие“, допълва Вероника Симеони, едно от световно известните имена с изяви в най-важните оперни театри в Европа и Америка.
Променливото септемврийско време не успя да потуши вълнението и любовта, с които артистите от Школата Кабаиванска буквално заляха сцената. Изпълнителите поведоха публиката на Античния театър на едно незабравимо пътешествие във времето. Емблематичните роли на Кабаиванска, представени от нейните ученици, дирижираха емоциите на хиляди. Предизвикваха бурни аплаузи, последвани от пълна тишина и сълзи на благоговение пред Райна Кабаиванска и нейното изкуство.
Александрина, Мила и Рейналдо представиха арии и ансамбли от „Бохеми“ и „Таис“, изпълнявани от Райна Кабаиванска в началото на оперната й кариера в Италия. Изпъленията бяха съпроводени от снимки, които илюстрираха превъплъщенията на Кабаиванска в ролите. За мисията си на преподавател, в специално заснето видео Кабаиванска сподели: „За мен е едно голямо щастие днес да преподавам и да давам това, което съм научила през дългия си живот. Невероятно е, че почти всички тези мои ученици, които направиха голямо име, които пеят в най-големите международни театри, са дошли всъщност от София, от майсторския ми клас с Нов български университет. И всички, абсолютно всички, са били подпомагани от моя фонд. Определящото е преди всичко гласът, но аз търся и нещо зад гласа. Някакъв чар, някаква харизма. И това, което след толкова вече дълги години на опит виждам, е че без това не може. Че без талант не може. Аз обичам децата, обичам, това ми прави голямо удоволствие. И трябва да ви кажа, че смятам, че преподаването е именно процес на любов. Иначе не става. Ако няма едно вземо-даване на емоция в преподаването резултат не може да има.“.
Изключителните моменти в кариерата на великото сопрано са много и няма как да бъдат разказани в един спектакъл. Някои от тях обаче бяха талантливо пресъздадени от учениците на Кабаиванска, под умелата режисура на доц. Нина Найденов и великолепния сценарий на Петър Барбалов.
Мила Михова представи ария от операта „Ернани“, с която Райна Кабаиванска открива сезона в Ла Скала през 1969 г. Световно известното сопрано София Соловий и младият артист Тони Незич, който е в началото на своята обещаваща световна кариера, изпълниха арии от операта „Сицилиански вечерни“ от Верди, с която през 1973 г. в Торино се открива новият оперен театър. В главната роля е Райна Кабаиванска, а режисьор Мария Калас.
„Изпитах чувство на голяма отговорност към юбилея на Маестрата и за мен е чест, че заех място сред моите колеги на концерта.“, споделя младият бас Незич и допълва: „Като артист на сцената най-вълнуващият момент за мен беше да изпея арията на Верди за първи път с оркестър. Изживях страхотни моменти, изпълнявайки с колежката ми Александрина Михайлова дуета Tace il labbro.“.
За интерпретацията си на Адриана Лекуврьор от Чилеа Райна Кабаиванска е сравнявана с вдъхновителката на образа – Сара Бернар. За великия диригент Даниел Орен тя е „единствената най-голяма (l’unica grandissima) Адриана в последните 30 години на 20-ти век. Бая Сенегалидзе, мецосопран от Грузия и едно от най-новите открития на Райна Кабаиванска, изпълни арията на Принцеса де Буйон от операта „Адриана Лекуврьор“.
„Очаквах голяма и безкрайна вълна от емоции, която всички получихме. Както музикантите на сцената, така и прекрасната ни публика. Искам да благодаря на всички тях. Изключително съм щастлива и за мен е чест да бъда част от толкова важен спектакъл!“, споделя Бая, която вече една година работи с Райна Кабаиванска в Италия и България.
Вълнението на певците се предаде и на публиката, която получи подарък от хиляди незабравими емоции.
„Честването на моя учител винаги е невероятно събитие. Театър, в който знам, че е пяла и че хора от цяла България ще дойдат да я видят и аплодират. Бях сигурна в изключителното участие на публиката и в любовта към нея“, разказва Вероника Симеони. Александрина Михайлова допълва: „Всички се раздадохме на сцената. А Античният театър? Толкова красив, уникален. Изпитах огромна радост да пея на това прекрасно място. В него се усеща една особена енергия , която не мога да опиша с думи и самата идея, че успях да пея там, да се слея с енергията на тетъра, да усетя вибрациите на гласа си, които се разнасят из него и отвъд, това беше истинска магия.“.
Истински оперен тайфун премина през сцената на Античния театър с изпълнението на дует от операта „Адриана Лекувръор“ на София Соловий и Вероника Симеони. Двете бяха облечени с рокли на Райна Кабаиванска, изработени от дизайнера Роберто Капучи, който в продължение на години създава сценичните костюми на световноизвестното сопрано. От години Райна Кабаивнаска подарява сценичните си рокли на своите ученички, така както нейната учителка Фумагали е подарила пръстен с брилянт на талантливата млада Райна, за да „бъде още в театрите“.
Временно неразположение не позволи на Райна Кабаиванска да присъства на събитието в нейна чест. Липсата й беше осезаема за певците и публиката. Артистите от майсторските й класове в Нов български университет обаче представиха спектакъл на световно ниво, точно, както ги е учила тяхната Маестра. „Усещаше се леко напрежение в началото, но мисля, че това ни даде сили да пеем с още повече емоции, за да я достигнем отдалеч и да й пратим нашата позитивна енергия , за да се възстанови по- бързо.“, споделя Александрина Михайлова. „Синьора Райна Кабаиванска е най-големият източник на вдъхновение за мен. Но, знам, че тя беше с нас със своите мисли и най-чистото си сърце. За мен беше трудно да бъда на сцената без нея. Тя диша с учениците си. Знам колко много я е грижа за нас.“, развълнувано разказва Бая Саганалидзе. Тони Незич допълва: „Като певци ние винаги трябва да носим „музиката у дома“ и да даваме най-доброто от себе си, за да накараме Маестрата да се гордее с нас, дори и тя да не е при нас.“.
Емоциите взеха връх с излъчването на запис с изпълнения на Райна Кабаиванска на VISSI D’ARTE.
„Стоях на сцената и се разплаках пред хората. И не бях единствената. Всички усещахме магическата ѝ енергия.“, разказва развълнувано Бая Саганелидзе. Тони Незич добавя: „Беше много трогателно и за мен привилегия да бъда свидетел на чистото изкуство и живот, които тя внася в своето изпълнение.“.
„Със сигурност това е моментът, който ме развълнува най-много. Цялата публика на крака, много емоции и благодарност за нейния талант и щедрост“, споделя и Вероника Симеони.
Маестро Найден Тодоров, който дирижира концерта, се обърна към публиката с думи на възхищение към оперната дива: „Щастливи сме, че живеем във времето на Райна Кабаиванска“, сподели маестрото пред многобройните почитатели на оперната легенда. „Не знам дали всички от нас осъзнават какво щастие е да живееш във времето на Райна Кабаиванска. Има хора, за които отнема време да разберем какво представляват. Но, макар и малцина в историята, има такива, които стават легенди още, когато творят и това е Райна Кабаиванска. Г-жа Кабаиванска е специална и с мисията си да предава ценните си музикални знания на младите хора и да ги подготвя за дългия музикален път, за да могат те да надскочат себе си в операта – изкуството на силните вълнения.“.
След спектакъла певците изпратиха емоционално видео към своята Маестра с думите „Много Ви обичаме, Маестра! Липсвате ни!“ на италиански и български език.
Концертът премина под блестящия съпровод на оркестъра на Опера – Пловдив с концертмайстор Красимир Щерев.
Как продължава пътя на артистите от Школата Кабаиванска? През октомври Александрина Михайлова ще направи дебют като Микаела в „Кармен“, спектакъл на Софийската опера и балет, режисиран от Пламен Карталов. През декември, на същата сцена Мила Михова ще дебютира като Виолета в „Травиата“.
На 17 и 19 януари 2025 г. артисти от Майсторските класове на Райна Кабаиванска ще се представят в операта „Адриана Лекуврьор“ в Софийската опера и балет. Събитието е част от проекта „Школата Кабаиванска на голямата оперна сцена“ и в рамките на „Годината на Кабаиванска“, обединяваща поредица събития в България и по света, посветени на Райна Кабаиванска по случай нейния юбилей.
Младите певци от провеждащият се в момента XXIV Международен майсторски клас на Райна Кабаиванска и Нов български университет ще се представят в Галаконцерт на лауреатите, на 2.10. 2024, в Софийската опера и балет. След прецизна селекция от рекорден брой кандидати – близо 100 млади певци от 18 държави, Райна Кабаиванска избра да работи с 14 от тях. Аида Паску (Румъния), Александрина Михайлова, Бая Саганалидзе (Грузия), Андреа Карта Мантилия (Италия), Донгхюн Ким (Южна Корея) са сред участниците, които вече са преминали през Школата Кабаиванска, а някои от тях са и сред стипендиантите на фонд „Райна Кабаиванска“. Сред новите участници тази година се открояват Валерия Джирардело (Италия) от Академията на Ла Скала и Марина Шахдинарова от Грузия. Обещаващо е развитието на младия български тенор Кристиян Христов, който през 2023 г. получи стипендия и възмжност за музикална подготовка с проф. Боряна Ламбрева.
По време на Галаконцерта на 2 октомври ще бъдат обявени и стипендиите за обучение в Италия и България от благотворителен фонд „Райна Кабаиванска“ в НБУ. Над 100 стипендии е присъдил от създаването си през 2002 г. досега фондът, който се финансира чрез дарения от личности и организации, а негов основен партньор е Фантастико груп. Майсторският клас е част от Календара на културните събития на Столична община.