снимка: © Autentic
Разгледайте чудесата на древното инженерство с обиколка на емблематични структури по света – всяка неделя от 10:00 часа през август по Viasat History. Абу Симбел в Египет показва колосални статуи в чест на Рамзес II, Изник в Турция разкрива потъналите останки на византийска базилика – една загадъчна реликва – а пирамидата в Гиза в Египет, устремена към звездите, стои като свидетелство на древната изобретателност. Ангкор Ват в Камбоджа хипнотизира със сложния си дизайн и духовно значение, Тадж Махал в Индия – символ на вечната любов – пленява със зашеметяващата си мраморна фасада, а Колизеумът в Рим е чудо на римското инженерство, което продължава да внушава благоговение със своето величие.
Още от 1 август, четвъртък, обаче, започваме с най-новия сезон на интригуващия „Градове от подземния свят“. Дали се гмурка да изследва айсберги в Нюфаундленд, върви из лабиринта на лондонските канали или изкачва величествени планини в Етиопия, водещият Дон Уайлдман навлиза на най-труднодостъпните места, на чийто фон се разказват завладяващи приказки, в които самите стени са свидетели на интриги.
На 30 август пък е премиерата на „Сиси – убийството на императрицата“ – документален филм за живота на императрицата, който разкрива голямата мрежа от анархисти, вече съществувала в Европа по това време. Убийството на императрицата е началото на политическа борба срещу анархизма на Стария континент. За любителите на художествения прочит за живота на един от най-обичаните монарси в историята на Европа – от 8 август, всеки четвъртък в 22:00 часа – ТВ канал Epic Drama излъчва първи сезон на сериала „Сиси“ с Доминик Девънпорт и Ян Шуман.
Градове от подземния свят
Премиера от четвъртък 1 август в 22:00 ч.
Дон Уайлдман е прекарал десетилетия в телевизията, обсъждайки вечния въпрос „Какво се е случило тук?“; разследванията на страстния любител на историята и приключенията, Уайлдман, пред камерата се опитват да хвърлят нова светлина върху най-упоритите мистерии от нашето минало.
Независимо дали се гмурка да изследва айсберги в Нюфаундленд, върви из лабиринта на лондонските канали или изкачва величествени планини в Етиопия, Уайлдман пътува по целия свят и навлиза дълбоко в историята на най-труднодостъпните места, на чийто фон се разказват завладяващи приказки, в които самите стени са свидетели на интриги. В четвъртия сезон на сериала Уайлдман се спуска в подземно царство от заплетени тунели, мухлясали гробници и клаустрофобични пещери, с глобалната мисия да хвърли светлина върху дълго пазени тайни, които най-добре се дешифрират в тъмното.
Извън Европа – нова история на човешката еволюция
Петък 2 август в 23:00 ч.
През последните сто години развитието на съвременното човечество се обяснява главно чрез така наречената теория за африканския произход, която твърди, че развитието на хората и човекоподобните маймуни се е случило предимно в Африка.
През последните години обаче находки от кости, много по-стари от най-ранните находки в Африка, оспорват това твърдение. Останки на 7,2 милиона години от праисторически човек, наречен Graecopithecus freybergi, заедно с отпечатъци от човешки стъпки на шест милиона години бяха открити в Гърция и представени през 2017 г.
През ноември 2019 г. палеонтоложката Мадлен Бьоме разкри на света вкаменелости от новооткрита древна маймуна на 11,6 милиона години, намерена в глинена яма в Южна Германия. Заедно тези находки от вкаменелости оспорват фундаменталната идея за човешката еволюция, че ходенето на два крака се е развило много по-късно в Африка. Наистина ли родното място на човечеството се намира в Европа?
Загадката на блатната мумия
Неделя 4 август в 22:00 ч.
Това е ценна археологическа реликва, изключителна находка, запазена в датско блато за повече от 2500 години.
Мъжът от Толунд е естествена мумия, предлагаща рядка среща лице в лице с миналото.
Когато разглеждаме това спящо лице, което по чудо е оцеляло през вековете, ни хрумват множество въпроси: откъде е дошъл, кой е бил този човек, как е живял и как е попаднал в торфа с въже около врата си?
Сиси – убийството на императрицата
Петък 30 август в 22:00 ч.
Смъртта на императрица Сиси е не само ужасно убийство, но и политическо изявление на анархистите. Анархизмът изисква живот без държава, основан на идеалите за свобода и равенство.
Последователите на тази радикална доктрина се опитват да постигнат целите си, като убиват монарси и държавници. На 10 септември 1898 г. виенските съдилища получават ужасна новина: италианският анархист Луиджи Лучени е намушкал австрийската императрица Елизабет с пила.
Този документален филм показва живота на императрицата и разкрива голямата мрежа от анархисти, която вече е съществувала в Европа по това време. Убийството на императрицата е началото на политическа борба срещу анархизма в Европа.